2018 Trophy Holders

Gents Trophy Holders
Trophy Winner Runner Up
Club Championship Kenneth Akroyd David Fanthorpe
Milton Cup David Fanthorpe Matthew Lowson
Milton Shield Charlie Beange Kevin Burnett
Knockout Scratch Ch'ship Kiran Nolan Scott Barron
Knockout Handicap Ch'ship Nick Waters Barry McLean
Mackay Cup Philip Scott Mark Lawrie
Herbert McWilliam Trophy David Fanthorpe & Cameron Dixon Peter Rothnie & Tony Nolan
Captain's Cup Malcolm Craig Arthur Wiseman
Tuesday Shield Kiran Nolan Andy MacGill
Autumn Quaich Malcolm Craig Phil Murray
Medal Winners Playoff Cup Gary Taylor N/A
McRobert Trophy Kenneth Akroyd Kevin Burnett
Cancer Relief Shield Scott Bruce Ed Allan
Gents Open (best local scores) Mashie: Cameron Carnegie (scratch) Putter: Martin Begg (handicap)
Ladies Trophy Holders
Trophy Winner Runner Up
Scratch Championship Kirsty MacKinlay Wilma Catto
Handicap Championship Karen Scott Anne Munro
Handicap Matchplay Yvonne Moir Kirsty Ironside
Helen Collie Pairs Fiona Pennie & Anne Munro Linda Bell & Mary Humphrey
Margaret Smith Rosebowl Carol More N/A
Centenary Trophy Carol More N/A
Alice Fraser Pairs Jane Whitehead & Heather Milward N/A
Janet McPherson Trophy Jane Whitehead N/A
Norman Lawrence Trophy Anne Harrison N/A
Captain's Prize Anne Mutten N/A
Ladies Open (best local scores) Vikki Thom (scratch) Carol More (handicap)
Mixed/Miscellaneous Trophy Holders
Trophy Winner Runner Up
Leslie Duncan Memorial Trophy Jim Fraser N/A
William Stuart Trophy Brian & Anne Cheyne Martin Begg & Yvonne Moir
Norman Moir Pairs Martin Stuart & Ewan Stuart Colin Duffus & Darren Smith
Senior Gents Trophy Holders 2018
Trophy Winner Runner Up
Seniors Summer Quaich Bob Wright/Jim Grant (joint) n/a
Matchplay Champion Kenny Law Ian Mutten
Pairs Matchplay Champions John Parr & George Ross Mike Booth & Alex Jackson
Claret Jug (Medal Winners Playoff) Ian Mutten N/A
Kirkstyle Plate (White Tee Playoff) Jim Grant N/A
CADS Quaich Mike Gillan N/A
Cancer Research Jim Bruce Jim Grant
Mike Kenny 3 Club Challenge Doug Imrie N/A
Winter Quaich 2017-18 Tom McCrannor William Smith
Senior Ladies Trophy Holders
Trophy Winner Runner Up
Shield (Stroke Play) Anne Harrison N/A
Corner Cuts Cup (Stableford) Marion Wilson N/A
Rosebowl Nita Dervish Uman N/A
Moir Cup (Eclectic) Heather Milward N/A
Junior Trophy Holders
Trophy Winner Runner Up
Male Youth Championship Kyle Brown Matthew Dailey
Boys Championship Max To Fraser Laird
Bennachie Shield Fraser Laird Matthew Dailey
Race to Bennachie Max To N/A
Campbell Pirie Trophy Stuart Smith Rory Gauld
Norman Lawrence Stableford Murray Burns Kyle Brown
Junior Eclectic Trophy Max To N/A
Innes Cup Matchplay Trophy Fraser Laird Stuart Smith
Sandy Thain 3 Club Trophy Ryan Ingram N/A
Most Improved Player Kyle Brown N/A
Junior Novice Trophy Beth Scott N/A
Harrison Memorial Trophy Max To & Murray Burns Thomas Simons & Harrison Bratton
Junior Open (best local scores) Fraser Laird (scratch) Max To (handicap)

Course Record Holders

Historical course records have been collated from the information available.

Click here to view the current and historical course record information.